Kedy mi stúpa a klesá seba hodnota ?

Združenie pre integráciu, obnovu a rozvoj duševného zdravia, Pohľad Košice

Stretnutie svojpomocnej skupiny 25.8.2020.

Otázka : Kedy mi stúpa a klesá seba hodnota ?

1/ Jeden extrém je vysoké ego, kedy človek druhého deptá. Druhý extrém je podhodnocovanie. Snažila som sa vždy vidieť objektívne. Ani sa nepreceňovať ani nepodceňovať. Ak ma chválili, snažila som sa držať, aby som nevyletela vysoko. Tiež naopak. Cez svoje danosti a schopnosti som vždy videla svoju seba hodnotu. Snažila som sa zistiť v biblii ako ma vidí Boh. Keď ma iní brali a dobre hodnotili, bolo to pre mňa terapeutické.

2/ Som stvorenie Božie. Toto samotné stvorenie mi dáva svoju hodnotu. Sebavedomie. Ak sa mi niečo nepodarí, to čo chcem urobiť, uberie mi to zo sebavedomia. Ak sa mi podarí sebavedomie vzrastie. Ak niekoho neustále karháme, odrazí sa to na jeho seba hodnote. Existuje zdravé sebavedomie. To vtedy ak má človek v sebe čosi etické.

3/ Irituje ma ak ma niekto hodnotí, takú aká nie som. Keď sa iným páči moje háčkovanie, hreje ma to pri duši. Ak ma niekto deptal, moje sebavedomie šlo dolu. Mnoho ľudí trpí komplexami a potom ich ventilujú na iných. Ľudia ubližujú druhým hlavne preto, že im samým bolo ublížené.

5/ Keď mám ísť k psychiatričke na kontrolu, tak mi seba hodnota klesá. Strašne ma to deptá. Musím večer zobrať tabletku, ináč by som nezaspala. Doposiaľ som neprijala že som chorá. Niekedy sa cítim ako odpad. Hlavne vtedy, ak doktorka o mne rozhoduje. Seba hodnota sa mi dvíha, ak viem že som pánom svojho života, ak o mne nikto nerozhoduje. Vedomie že môžem pracovať na sebe. Ak sa mi podarí uskutočniť, čo som si predsavzala, či je to nejaká fyzická práca alebo duševná, napríklad neskákať druhému do reči.

6/ Keď sa mi darí, seba hodnota mi stúpa a naopak. Celkovo mám slabé sebavedomie. Hovoria mi to aj ľudia.Seba hodnota mi stúpla ak som mal príležitosť zvládnuť ťažké a nečakané úlohy.Klesanie a stúpanie seba hodnoty som sa ešte nenaučil ovplyvňovať. Niektoré situácie viem ovplyvniť a niektoré sa ani nedajú.

7/ Seba hodnota mi stúpne ak prekonám niečo, z čoho mám strach. Stúpa a padá pri riešení, či neriešení úloh ktoré pred sebou mám. Ak sa mi niečo nepodarí, má to na pokles seba hodnoty oveľa menší dopad, ako keby som úlohu neriešil. Seba hodnota má vplyv na duševné a fyzické zdravie. Neustále výčitky pôsobia deštrukčne na celý organizmus. Meradlom seba hodnoty a seba prijatia je to, ak človek vydrží sám so sebou a neutečie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.