Útek pred sebou. Ako a prečo utekám ? Alejová 5. – Košice 23.4.2024

A: Ja som v mladosti utekal pred svojou trémou hovoriť pred ľuďmi. Musel som si definovať presne, o čo ide a vedome sa chopiť všetkých možností, aby som osobne rástol. A bola to vzrušujúca cesta seba-odhaľovania a seba-prekonávania. Kultúrne a cirkevné inštitúcie ponúkajú možnosti práce na sebe. Nezabúdajte, že bez Boha to nejde. Tak kto je rozhodnutý z Vás začať robiť niečo so sebou ?

B: Myslím si, že každý občas „pred niečím uteká“…či už je to krátky alebo dlhý beh.
Nikdy som sa nad tým nezamýšľala, ale môžem povedať, že aj ja mám chvíle, keď „pred sebou utekám“…utekám pred výčitkami, pred spomienkami, pred svojimi slabosťami…utekám akoby z reálneho sveta do sveta rozprávok, kde sa všetko zlé na dobré obráti. Sú chvíle, keď nechcem byť so svojimi myšlienkami, so svojimi pocitmi a preto „utekám“ napr. k dobrému filmu – rozprávke alebo ku spánku, aby som nanič nemyslela. Výsledok? Neutečiete! To, pred čím utekáte vás aj tak skôr či neskôr dobehne. Všetko máme vo svojich rukách…tak či tak to nakoniec musíme prijať a zmieriť sa s tým. Čím skôr to pochopíme, tým lepšie pre nás. Dá sa to? Dá, ale nie je to jednoduché. Všetko je v našej hlave.

C: Ťažká otázka. Aj ja utekám sama pred sebou. Rada vypínam pri gitare. Včera som si bola zabehať po dlhom čase. Útek je aj že som sa presťahovala. Stále som chcela bojovať. Točila som sa doma ako škrečok v koliesku. Útek môže pomôcť, ale aj uškodiť. Treba sa naučiť so situáciami žiť. Podporované bývanie bolo ťažké, ale pomohlo mi to. Naučila som sa žiť s ľuďmi, zdieľať s nimi priestor.

D: Utekám, keď sa mi niečo nedarí. Chcem byť iným človekom. Má to spojenie s útekom pred sebou. Tieto výčitky mám nepravidelne. V poslednej dobe je to ťažké. Človek by sa mal dostať do stavu pred chorobou. Vraciam sa naspäť, keď sa mi nedarí.

E: Utekám pred spoločnosťou. Lepšie sa cítim sám. Taký som človek. Nerád sa otváram. Toto už je veľká spoločnosť. Varil som pre ľudí, snažil som sa to robiť poctivo. utekám pred ťažkou úlohou.

F: Ma napadlo, útek alebo útok. Už to nieje, ale som rada utekala do spánku. Spánok si teraz dávam ako odmenu. S pomocou božou zvládnem úlohy dňa. Kľudne potom zaspím. Teraz sa mi odstraňujú veci, kt. som sa v minulosti vyhýbala. Uhýbala som pred vonkajšími tlakmi.

G: Utekám pred realitou do fantasy alebo sci-fi svetov. či už sú to hry alebo filmy. Utekám pretože som v mladosti urobil veľmi zlé chyby a doteraz to neviem stráviť. Ale stále sa učím mať sám seba rád, takého aký som.

H: Ja som počul túto otázku v krajnom zmysle. Útek pred životom, čiže samovražda. Chvála bohu, ja takto neuvažujem. Keď si nájde niekto niečo prečo žiť, je to pekné.

I: Nemal som nič pripravené, predtým som bol väčšinou v zlom stave. Myslím že, predo mnou utekajú ľudia. Teraz je to už v menšej miere.

J: Utekám od témy. že čo mám tu povedať. Bojím sa budúcnosti. Nechcem na ňu myslieť. Radšej idem na internet.

K: Prečítam si dobru knihu, pozriem film. V poslednej dobe však len opakujú filmy. Vypočítam si príklad. Neviem prečo utekám, urobil som nie jaké chyby. Veľmi som nerozmýšľal čo robím. Niekedy utekám tak že si zapálim.

L: Utekala som, teraz neutekám. Riešim to cez mindfulness. To je princíp z psychológie, kde pozorujete svoje emócie z nadhľadu. Teraz som vyrovnaná. Bojím sa trochu budúcnosti. Viac športovať mi treba. Snažím sa poskladať svoj život tak, aby bol v harmónii.

M: Kedysi som utekal pred úlohami, ktoré som nechcel riešiť. Žil som v neustálom rozpore so sebou samým. Vedel som čo mám robiť, ale nerobil som to. Keď sa úlohy nakopili a napätie bolo neznesiteľné, utiekol som k alkoholu. Útek bol mojou charakteristickou črtou. Pred tridsiatkou som utekal pred sebou a nezmyselnosťou svojej existencie. Najprv cez zábavu, potom cez prácu. Workholizmom. Keď som ochorel, musel som sa otočiť aj k sebe a tieto vnútorné pocity definovať a nájsť východiská. Tak som útek znížil o 90 %. Obrovské číslo. Teraz už neutekám pred úlohami, ani pred svojou životnou situáciou. Určite ale stále utekám. Je to môj najväčší problém. Väčší nemám. Vysoko aktuálna úloha, pred ktorou sa nedá ujsť. Iba ňou prejsť a zdolať ju. Ináč sa budem točiť v kruhu. Keď som po nejakej námahe, neznesiem napätie v tele a duši, otvorím internet a ujdem. Aby som nevnímal toto napätie. Pri tom stačí ľahnúť, alebo sadnúť si a prečkať 5-10 minút. Napätie sa stratí a je mi fajn.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.