Predstava občianskeho združenia pre integráciu, obnovu a rozvoj duševného zdravia – Pohľad o podporovanom bývaní.
Názov projektu:
Vytvoriť a zároveň udržať podporované bývanie a chránené dielne pre psychiatrických pacientov a tým prispieť k zlepšeniu kvality ich života.
Problém:
Členovia občianskeho združenia pre integráciu, obnovu a rozvoj duševného zdravia – POHĽAD, ktoré je pacientskou organizáciou, sú väčšinou na invalidnom dôchodku pre dlhodobé psychické ochorenie. Ich hlavné problémy sú: nedostatok sociálnych kontaktov, nečinnosť, apatia, izolácia, pocity menejcennosti, čo často vedie k depresívnemu prežívaniu a spomenuté príznaky sa prehlbujú a môžu viesť k recidívam choroby. V Košiciach máme vybudované denné stacionáre aj rehabilitačné centrum, chýba však možnosť odskúšania si vlastných síl pri kontakte s prácou na 16 hodín týždenne.
Zámer:
Na prekonanie tejto pasivity chceme poskytnúť danej skupine ľudí rôzne výrobné aj intelektuálne činnosti pod vedením lektorov i vzájomným samovzdelávaním. Je známe, že takéto činnosti upokojujú a prinášajú radosť, čím prispievajú k rozvoju duševného zdravia. Zároveň napomáhajú aj integrácii pacientov do spoločnosti.
Cieľ:
Prenajatie malometrážnych bytov na účely podporovaného bývania, kde by boli vytvorené adekvátne podmienky pre život psychiatrických pacientov s možnosťou vytvorenia chránených dielní.
Financovanie:
- Z prostriedkov Magistrátu mesta Košice
- Z prostriedkov Košického samosprávneho kraja
- Zo súkromných zdrojov
Úlohy:
- Prekonzultovať s Dr. Dudovou finančný plán tejto akcie, či je v súlade s možnosťami Magistrátu možné zabezpečiť finančné prostriedky pre podporované bývanie.
- Získať podporu u poslancov Mestského zastupiteľstva, ktorá je potrebná na schválenie finančných prostriedkov Magistrátu pre podporované bývanie.
- Získať finančné prostriedky od VÚC Košice na zriadenie podporovaného bývania, keďže podľa zákona o podporovanom bývaní majú VÚC povinnosť prispievať na zriadenie tohto druhu bývania.
- Po realizácii tohto kroku vytvoriť podmienky pre zriadenie chránenej dielne, to znamená, vytvorenie zmluvy pre dlhodobú finančnú kontrolu, odborný dohľad na kvalitu a formy práce, ale aj pedagogický a zdravotný dozor. Na to treba viac ľudí, ktorí budú musieť byť platení.
Veríme, že naše plány a ciele sa budú môcť zrealizovať v priebehu 1 – 2 rokov aj s vašou pomocou. Uvedomujeme si náročnosť tohto podujatia, ktoré si bude vyžadovať veľa síl, námahy a času. Avšak vzhľadom k tomu, že v Košiciach žije cca 30 000 ľudí s duševnými ochoreniami, bude potrebné tento problém skôr či neskôr riešiť, pretože títo ľudia potrebujú pre svoj život vytvorené adekvátne podmienky, medzi ktoré patrí bývanie a práca. Tým sa do istej miery odbremení aj spoločnosť od finančnej záťaže, pretože psychiatrickí pacienti si budú môcť privyrobiť popri invalidnom dôchodku.
Ing. Pavel Hric
Predseda OZ POHĽAD