Môj vzor

Stretnutie svojpomocnej skupiny cez zoom 22.2.2022.

Otázka : Môj vzor.

A/ Určité vzory boli v určitý čas platné, potom sa prekonali.

Rodičia, umeleckí vedúci, pionierski vedúci, profesor na škole. Od každého som si niečo vzal. V niečom som sa im chcel pripodobniť. Videl som na nich niečo, čo chýbalo mne. Niečo lepšie, vyššie.

B/ Mama. Tá mi dala najviac, keď mi zabezpečila dobrú výchovu. Ak by nie jej, neviem kam by smerovali moje nohy..

Gorbačov, Baťa, Visotsky, Kašpirovsky, Bruce Lee, od každého som si niečo zobral. Viedli ma k tomu, aby som sa nebál byť sám sebou.

Celine Dion ma naučila pozerať nie len na telo ženy, ale na jej srdce.

Vzpierač Vlasov pri ochorení rakoviny povedal, že život bez cieľa urobí z človeka pacienta.

C/ Určite mama. Cením si jej nebojácnosť. Stále pri mne stojí. Niekedy mám pocit že si ju nezaslúžim. Vážim si tiež zakladateľov rehabilitačného strediska Radosť, Vladislava Kleina a jeho manželku, Drahoslavu Kleinovú. Vidím za nimi obrovskú prácu.

Ján Pavol II a jeho ľudskosť. Eric Clapton a jeho muzikantské umenie. Leonardo do Vinci a jeho všestranný duch. Prečítal som o ňom 500 stranovú knihu.

D/ Budem len chváliť. Mám novú kamarátku, tá ma začína inšpirovať. Mám rád Mariku, tá rozdáva úsmev a radosť. Slávku, s tou sa dá pozhovárať. Igor je môj dlhoročný kamarát. Medzi nami je Božia láska. Všetko je tak, ako má byť.

E/ Kohokoľvek som stretla, snažila som si z neho zobrať to, pozitívne. Zaradiť do svojej osobnosti. Negatívne nie. Bola to najbližšia rodina, učiteľ chémie, pionierski vedúci. Všetci mi ukazovali cestu k samostatnosti.

Nadchli ma mnohí umelci, najviac Vincent Van Gogh. Mal zlý život, plný zápasov.

Na piedestál by som dala Jažiša Krista. To je môj najväčší vzor. Za mnohé tiež vďačím biblickým textom. Tie ma vychovávali.

F/ Tých čo mi boli vzorom by som rozdelil na tých čo som stretol a tých čo som nestretol.

Osobne poznám kamaráta, ktorý pri smrteľnom ochorení našiel vieru v Boha. Teraz o ňom svedčí. Hovorí že každý človek má svoje dary, cez ktoré môže byť užitočný.

Veľa mi dal otec. Mali sme časté prechádzky, kde sme veľa hovorili. Vložil do mňa rešpekt k ľuďom, ktorí majú odlišný názor.

Vzorom mi je aj moja matka. Bola veriaca a pomáhala ľuďom, to som nemohol pochopiť.

Moja temná stránka ma spája s neveriacimi.

C.G Junga sa pýtali či verí v Boha. Odpovedal že neverí, že on to vie. Zatiaľ mi to nie je jasné.

G/ Každý človek čo som stretla, bol určitým smerom výnimočný. Veľmi ma inšpiroval jeden Gréckokatolícky kňaz. Tiež mi veľa dávajú kázne z Košíc, z kostola na KVP.

Otec mi ukázal vzor, akým by som byť nechcela. Vážim si ho ale, aj za mnohé ďakujem.

Chcela by som byť dobrou mamou a raz aj starou mamou.

H/ Ježiša ma každý za vzor, ale nikto sa podľa toho nechová. Myslím to všeobecne. Ľudia sa asi správajú prirodzene, bojujú o prežitie.

Zaujal ma Budha.

I/ Mal som šancu v živote stretnúť pozitívnych i negatívnych ľudí.

Pamätám si deda. Bol to pracovitý človek, aj keď v zamestnaní pracoval ťažko.

Otec a mama boli silne veriaci a tak sa aj správali.

Kamarát zo školy. Mali sme veľa spoločné aj veľa odlišné. Veľa som si z neho odniesol. Išla z neho kladná sila. Žiaľ už nie je medzi nami.

V živote som si bral z ľudí to dobré. Snažím sa byť teda dobrým vzorom pre môjho syna.

K/ Pre mňa je vzorom človek, ktorý žije jednoduchým životom pravdy a lásky, ako moji predkovia.

Ovplyvnil ma vyzvedač storočia, Sorge. Žil hlavne preto, aby zmiernil straty na životoch, v nezmyselnej vojne. Stratil sa začiatkom 2 sv. vojny a objavil pred jej koncom.

L/ V živote mám veľké šťastie. Stretla som veľa ľudí, od ktorých som sa veľa naučila.

Rodičia, najmä mama. Jedna úžasná veriaca empatická žena, ktorá mala ľudí rada.  Naučila ma mnoho vecí, napríklad poznávať bylinky.

Tomáš Kempenský bol môj spoločník v najťažších chvíľach života. Čítala som si jeho riadky.

Učím sa tiež od vás, aj od iných združení. Ste mi príkladom.

Môj vzor je aj môj manžel. Tiež môj syn. Cez neho a situáciu okolo neho sa zmenili naše hodnoty. Som za to vďačná.

Nemám v živote ľudí, ktorí by boli pre mňa negatívny.

M/ Mňa inšpiroval náš otec. Je technický typ, vyzná sa v PC, ale zahrá aj na gitare. Obdivujem ho. Mama je tiež šikovná, vie vychádzať s ľuďmi.

Príkladom mi bol tiež sused. Nefajčil a nepil.

Na sebe si vážim znalosť cudzích rečí. Chcel by som byť užitočný.

N/ Na ZŠ mi bol vzorom pretekár formule 1, Niki Lauda. Potom hrdinovia románov Ž. Verna. Otvorili mi nový netušený svet dobrodružstiev a odvahy. Na konci ZŠ som začal bicyklovať a vzorom mi bol reprezentant Anton Tkáč. Na začiatku strednej školy ma ovplyvnil hrdina románu Motýľ. Mal som pocit že za krátku dobu prežil desať životov.

Na strednej ma ovplyvnil Fríbort a jeho kniha Vekslák. Tiež film, Bony a klid. To až tak, že som sa odsťahoval do Prahy.

Potom, keď som zmenil hodnoty, našiel som Krista. Ukázal mi výhodnosť prijatia osudu, bez odporu. Tak ako Ghándí. Matka Tereza. Budha, Osho.

Sokrates mi ukázal, ako sa dá veľa povedať otázkami. Krishnamurti že pozorovateľ a pozorované sú jedno. Emil Páleš mi ukázal zmysel dejín. Rudolf Steiner, ako nahliadať na svet. Eckhart Toole mi ukázal prítomnosť a jeho cenu. C.G Jung mi ukázal existenciu tieňa. Freud existenciu systému v duši. Nemohol som mať lepšiu školu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.