Skús zhrnúť jedným slovom, či vetou, čo pre teba znamenali minulé korona dni ?

Stretnutie naozaj bolo. Presne po 106 dňoch. Prišlo 13 ľudí, čo je zhruba priemer z minula. Niektorí mali rúška, preto že majú doma starkých. Na stoloch bolo jedlo a prítomní si robili kávu i čaj. Bolo vidno radosť zo sociálneho kontaktu.

Na začiatok si vzala slovo predsedníčka združenia Marika a všetkých
privítala. Zhrnula čo sa udialo na poli duševného zdravia a organizácii na tomto poli pôsobiacich. Potom sme už prešli k jadru stretnutia, vzájomnému zdieľaniu svojich skúseností. Na začiatok pre zahriatie sme každý povedali jedným slovom, alebo vetou, charakteristiku minulých dní.

Na moje prekvapenie väčšina ľudí odpovedalo, že korona kríza nebola pre nich negatívna skúsenosť. Že sa veľa naučili a prekonali sami seba, z čoho mali radosť a sebadôveru.
Potom každý postupne povedal o tom, ako prežíval krízu. Na záver sme sa poriadne zasmiali, preto že nás spontánne napádali rôzne prerieknutia, ktoré sme v minulosti zažili. Tiež som bol rád že prišiel Marián s gitarou aj kombom a zahral i zaspieval. Samotné slovo bolo takto vyvážené a celé stretko bolo takto v rovnováhe.

Otázka : Skús zhrnúť jedným slovom, či vetou, čo pre teba znamenali minulé korona dni ?

1-2/ Nový člen domácnosti, pes Zafír.
3/ Kreativita
4/ Mobilizácia, skúška, disciplína.
5/ Dar
6/ Pohoda v domácom prostredí.
7/ Samota
8/ Tvorba
9/ Chalupa
10/Strach o blízkych.
11/Nervozita
12/Skúška
13/Sebapoznanie

Otázka: Čo si prežil počas minulých korona dní ?

1/ Pripravovala som výstavu. Minule mi to pre krízu nevyšlo, teraz je zasa aktuálna. Je už určený dátum. Tiež som cvičila. Drela som ako na vojne, ale pomáhalo mi to. Všetko mi to pripadalo ako zo sci-fi filmov. Už som si myslela že pôjdem do nemocnice, ale dala som to. Čo ťa nezabije, ťa posilní.

2/ Mobilizácia. Neprežila som nič negatívne. Bola som pozitívne mobilizovaná. Silne motivovaná nepriniesť infekciu domov, rodine. Dodržiavala som predpisy a nariadenia a ich dodržanie ma
posilňovalo. Tiež pozitívne hodnotím, že som sa od rodičov dozvedela také veci, čo som nevedela.

3/ Striktne sme dodržiavali nariadenia. Snažili sme sa obrátiť udalosti vo svoj prospech. Urobili sme, čo sme dlho odkladali, aj nové projekty.
Pozitívne hodnotím hlbšie sebapoznanie aj lepšie poznanie mojich blízkych.

4/ Rúška mi prišli vhod, nemusela som sa líčiť. Spočiatku som sa bála chodiť von, potom som sa ale odhodlala a chodila do miestneho parku. Bolo to príjemné. Nakoniec sme začali chodiť na výlety s celou rodinou a to už bolo najlepšie.

5/ Zo začiatku to bolo ťažké. Stále som pozerala správy, potom už vôbec nie. Odcestovali sme všetci na chalupu, tak že som to všetko pozorovala odtiaľ. Pomáhal mi šport a umenie. Ak som mala jedného dosť, skúsila som druhé. Tiež som sadila kvety, niektoré vychádzajú teraz.

6/ Celý čas som bol na chalupe. Odtiaľ som sledoval správy z domova i sveta. Na chalupe som pomáhal s bežnými prácami. Som z tých ľudí čo je rád sám doma. Vydržal som to dosť, ale už som mal chuť niekam ísť.

7/ Nervozita, depresia, samota aj v spoločnosti. Zmena denného rytmu, preto že som nebol doma sám. Obmedzovalo ma to, ale zvládol som to. Bolo mi jedno, čo sa deje vonku, tam aj tak nechodím. Chýbal mi kontakt s ľuďmi.

8/ Začínam deň s tým čo ma baví. Obyčajne začnem variť a to ma nakopne a povzbudí. Niekedy sa mi ale nechce ani rukou pohnúť. Teraz opatrujem mamu a to ma napĺňa. Mimochodom, odpustila som jej.

9/ Fascinovali ma ľudoprázdne ulice, prechádzal som sa po nich. Bolo to obdobie obrátenia do seba. Každý očakáva od života niečo iné, tak že tieto udalosti mali na každého iný vplyv. Ľudstvo konalo sebareflexiu z donútenia. Existenciálne otázky skrsli aj vo mne. Prišli spomienky a
popudy do budúcnosti.

10/ Počul som predrečníkov, mali rôzne výpovede. Vo viacerých som sa našiel. Pre mňa tieto udalosti boli dar. Naučil sa veľa ohľadne elektronických komunikácii i programovania, veľa okolo hudobnej tvorby. Dodržiaval som predpisy vlády aj cirkvi. Bol som ale odrezaný od všetkej doterajšej činnosti, mimo domov. Na počudovanie sa mi zdravotný stav týmto zlepšoval. Udalosti a krízy ma vedú do pokory, sú preto pre mňa osožné.

11-12/ Zvládli sme všetko čo sme mali. Dokázali sme všetkým, že sa o seba vieme postarať. Teraz dokážeme ešte viac. Dostali sme psíka a venujeme sa mu. Dostáva veľa lásky, je náš miláčik. Čakáme že znova začneme nosiť reklamné letáky.

13/ Udalosti som sledoval zo záujmom. Také niečo sa nedeje stále. Bývam v dome, tak že bolo vždy čo robiť. Ľutoval som ľudí v bytovkách. Problémy a prekážky beriem ako výzvu, tak to bolo aj teraz. Niečo
sa mi podarilo, niečo nie. Frustráciu som kompenzoval sladkosťami, tak že mi vyskočil cholesterol. Poznal som svoje slabiny a to hodnotím pozitívne. Ja som totiž pracovný nástroj i pracovný terén. Na ňom je vždy čo robiť….


Budúce stretnutie bude o týždeň. Téma bude na otázku. „Čo ma v poslednej dobe zaskočilo ?“. Ak sa ale na začiatku odhlasuje iná téma, bude iná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.