Počítače, mobily a umelá inteligencia 16.1.2024

A: Našla som si cez internet rôzne kluby, doktorov. S internetom sa mi zvýšil rozhľad. Ja doteraz mám obyčajný mobil. Je jednoduchší ako dotykový. Nezaujímam sa o umelú inteligenciu.

B: V osobnom živote treba mať mieru. Tak aj pri technológiách treba mieru. Môže vzniknúť závislosť. Napríklad ako automaty. Už aj cez mobil sa dajú hrať automaty. Firmy získavajú o nás informácie cez mobil. Fandím novým technológiám. Rada v zimnom období rozprávam so známymi cez program v počítači. Využívam internet banking a prakticky počítač. Neviem Excel, ten robí manžel.

C: Prvý raz som sa stretol s počítačmi v 80. rokoch. Hral som tam hry. Potom som závidel spolužiakom PC, tak mi rodičia kúpili počítač. Teraz máme doma notebook. S mobilom som sa ešte úplne nezoznámil. Nemám skúsenosti s umelou inteligenciou. Známe počítače sú Commodore 64, IBM, PMD 85.

D: Mobil tu už je pár rokov.Je to dobrá vec. Mám mobil na volanie a chatovanie. Aj messenger na správy. Počítač tu už je dlhšie. Mám počítačový kurz, viem robiť internetové káble. Neviem čo to je umelá inteligencia.

E: Aké mám skúsenosti…?…u mňa je to 50 na 50…telefón, počítač, internet,…dobrý sluha, ale zlý pán. Ak potrebujem niečo vybaviť, zistiť, či hneď sa s niekým spojiť je veľmi dobrý „sluha“…no vie byť aj veľmi zlý pán…požierač času…zaplavuje nás množstvom informácií – veľakrát nepravdivých, nemorálnych,…berie nám priestor pre skutočné hodnoty. Napr. len taká komunikácia cez telefón…
Komunikácia prostredníctvom správ neberie do úvahy reč tela. Neverbálne podnety sú dôležitou súčasťou spôsobu, akým ľudia komunikujú. Existuje teda väčšia šanca, že Vaša správa bude nesprávne pochopená.

F: Nemám počítač. Mobil mám tlačítkový. Chcel by som vedieť viac na tom robiť. Viem písať SMS a volať. Obsluhoval som CN stroj. Neskôr z toho vznikli roboti.

G: My sme mali dvíhajúci pevný telefón. Umelú inteligenciu som videl v TV. Aj na úradoch už býva umelá inteligencia. V priemysle, aj v armáde sa používajú počítače. GPS sú na počítač napojené.

H: Sociálne siete sú na to aby vyvolávali negatívne emócie. Sociálne siete ovládajú bohatý ľudia, čo túžia po moci. Ale negatívne emócie sa dajú prevalcovať umením. Telefóny sa dajú odpočúvať.

I: Telefón využívam často. PC len keď objednávam veci cez internet. O umelej inteligencii neviem.

J: Som závislý na technológii. Cez počítač som robil v programoch animáciu, programovanie aj 3D modelovanie. Viem že umelá inteligencia vie rýchlo preložiť cudzojazyčný text. Videl som pár obrázkov urobených umelou inteligenciou. Dokonca som počul skladbu, kt. pomáhala robiť umelá inteligencia.

K: Na angličtine mala jedna študentka zlý spánkový režim, mala to z mobilu. Zaspávala o 5 ráno a budila sa o 1 poobede. Snažím sa využívať technológie na dobré veci. Stiahla som si aplikáciu, kt. ukazuje čas kt. trávim na mobile. Študenti môžu podvádzať s umelou inteligenciou.

L: Vždy som mal vzťah k novým veciam. Pamätám sa keď začali vymieňať telefónne búdky na mince, za búdky na kartu. Kúpil som si ju hneď, ako prišla. A uľahčila mi život. Dalo sa s ňou ľahšie dovolať a hlavne, nekradla mince. Uvedomil som si že učiť sa a nebáť sa nových vecí je veľmi dôležité. Keď som v roku 2000 zistil že strácam krok so svetom okolo, presvedčil som brata a kúpili sme si nový pc. Dal som za neho všetky úspory. A urobil som dobre. O rok nás všetci presviedčali aby sme si nedávali internet, že je nebezpečný. Dali sme si ho zaviesť ako prvý v dedine. Práve cez neho som našiel OZ Radosť a odštartoval svoju cestu v treťom sektore. Musím priznať že trávim veľa času na to, aby som vedel ovládať stroje okolo. V poslednej dobe sa objavila umelá inteligencia. Zistil som že mi vie za pár sekúnd dať presné informácie, ktoré by som ináč hľadal 3 hodiny. Na druhej strane zisťujem, že ak sám netvorím, sám nepíšem tému, ale nechám to umelej, málo čo si zapamätám. A to je veľmi, veľmi zle, preto že sa málo čo naučím. Ona doslova zničí tvorivosť človeka. Je ale dobrá na vyhľadávanie informácii. Teda, je ako motyka, môžeme s ňou obrobiť zem, ale aj zakopať si do nohy, alebo inému do hlavy. Výber je na nás, to je dobrá správa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.